27 października 2015 odbyło się spotkanie DKK Liberatorium MBP w Jaśle, w trakcie którego rozmawialiśmy o książce Kapsydy Kobro - Okołowicz „Mao Star. Instynktowne znikanie w przestrzeni”.
Małgorzata Starowieyska to niezwykła malarka, aktorka, poetka, performerka. Kapsyda Kobro postanowiła przywrócić należne jej miejsce w panteonie sztuki współczesnej.
W biografii znajduje się bogata korespondencja z Heleną Starowieyską, matką artystki, którą prowadziła będąc na emigracji najpierw w Paryżu potem w Berlinie. Nie da się ukryć, że obie Panie łączyła niezwykła więź. Macierzyńska miłość, troska, tęsknota i czułość to emocje bijące z listów. Ich język jest bardzo różnorodny. W okresie francuskim słowa są wyważone, znać w nich arystokratyczną elegancję. Okres berliński brutalizuje frazy i bardziej obnaża zachwiania emocjonalne ich nadawczyni. Małgorzata tęskni, choć Paryż wabi nowościami, mami obfitością galerii, ona czuje się „ucięta, odszarpana”. Po początkowej euforii z doświadczania nowych wrażeń, przychodzą kryzysy, lęki, wreszcie depresja. W listach z Berlina swój problem z alkoholem sygnalizuje już bardzo wyraźnie. Artystka poddaje analizie swój proces twórczy, zmaganie się z materią: „Och wariuję z tym malarstwem (…). W pracowni szaleję i walczę (…). Walka między mną a mną, między marzeniem, a rzeczywistością”.
Myślę, że Mao Star starała się wymyślić siebie w sztuce i dlatego eksplorowała wszelkie możliwe formy praktykowane przez awangardę artystyczną lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Trwoniła swój talent w działaniach, które były często jałowe ale modne, zaniedbując pracę nad tym co było właściwe dla jej ekspresji. Nałóg alkoholowy niweczył możliwość budowania własnej, mocnej przestrzeni do pracy - mówiła na spotkaniu Stanisława Czernik. Teresa Furmanek-Wnęk stwierdziła, że przerażające jest właśnie takie marnotrawienie talentu i dążenie do autodestrukcji. Jej stan psychiczny najtrafniej egzemplifikują wiersze zamieszczone na końcu książki – dodał Wiesław Telega.
Ciekawostką spotkania było wspomnienie jasielskiej artystki Ewy Sokołowskiej – Michny, która uczestniczyła w życiu warszawskiej bohemy i spotykała Mao Star w jej ostatnich latach życia.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.