W Klubie Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina” odbyły się warsztaty rękodzieła, które poprowadziła Alicja Antonik.
Matka wzbudza uczucie ciepła i miłości. Jej rola w życiu każdego z nas jest nieoceniona. Dlatego zawsze warto pamiętać o Dniu Matki, aby wyrazić jej swoją miłość i uznanie.
Jasielska rękodzielniczka z okazji tego święta zaproponowała stworzenie kwiatów z kolorowej bibuły.
Do zrobienia kwiatka najlepsza jest cienka bibułka, choć krepina też się sprawdza, zależy to od jego rodzaju – wyjaśniła Alicja Antonik.
W ruch poszły nożyczki. Drucik florystyczny potrzebny do przymocowania pąka został owinięty zieloną bibułą tworząc łodygę. Do wykonania kwiatów użyto żółtej bibuły. To jedna z bardziej dekoracyjnych technik rękodzielniczych.
Poetki uczestniczące w warsztatach, aby dodać sobie twórczego animuszu przeczytały swoje wiersze o matce. Matka w wierszu Haliny Urban niesie na barkach blaski i cienie ludzkiej niedoli. I chociaż wieczorami płacze, to dla swoich dzieci zawsze ma w sercu miłość /Moja Mama/. Jej miłość jest większa od gwiazd w przestworzach /M. Słowik, Uczucia Matki/. Matka pragnie jedynie, aby spędzić z nią trochę czasu, nie tylko przy okazji jej święta /M. Chochołek, Dzień Matki/. W wierszu Dzięki ci Mamo Krystyna Pilch podkreśla poświęcenie dla dzieci i wdzięczność za własne istnienie. Świat matki zamknięty jest w prostych gestach i rytuałach w wierszu Mojej Mamie Marii Gubały. Oto fragment:
(…)
Gdy wiązała drugi supeł na powszedniej chustce,
Była gotowa na losu wyzwania.
Gdy wiązała jeden na świątecznej jedwabnej,
Biegła do Pana, by podziękować za wszystkie doznania.
Jej szorstkie spracowane dłonie,
Nie znały blasku złota ni drogich kamieni.
Blaskiem rozjaśniał opalone dłonie,
Jedynie krążek co się srebrem mienił.
(…)
Spotkanie było też okazją do wspominania własnego macierzyństwa i swoich mam, które już odeszły.
Spotkanie odbyło się 14 maja 2024 roku w Miejskiej Bibliotece Publicz