29 kwietnia 2014 w DKK „Liberatorium” rozmawialiśmy o biografii Władysława Broniewskiego autorstwa Mariusza Urbanka.
Uczestnicy jednomyślnie uznali, że książka zweryfikowała ich poglądy na temat poety. Urbanek stworzył portret mężczyzny, kochanka i ojca. Wobec kobiet elegancki, adorował je i uwodził szalonymi pomysłami czułego kochanka.
Stanisława Czernik tak określa swój stosunek do tej biografii:
Niby zna się życiorys poety jeszcze ze szkoły, zna przynajmniej kilka wierszy z recytacji na różnych szkolnych rocznicach i uroczystościach, czytało się to i owo przy okazji lektur wspomnień różnych pisarzy i opracowań literackich, ale dopiero biografia taka jak książka Urbanka daje szansę na poznanie postaci tak odbiegającej od stereotypu jaki wytworzyła w nas szkoła i zbyt pobieżna lektura.
Poetka Urszula Wójcik jak nikt rozumie drugiego poetę, szalone emocje, z których wykuwa się wiersze.
Jego kunszt poetycki objawia się w lirykach po śmierci ukochanej córki wywołując u czytelnika współodczuwanie straty:
Przeciw smutkom cóż pocznę,
o! brzozo!
Usnę, ależ się ocknę,
coś się we mnie rozpęta,
by pamiętać, pamiętać
o brzozo!
Poezja zanurzona w polityce, w jej ideologii rewolucyjnej, jak wszystkie ideologie podlegająca przeobrażeniom, miała również różne oblicza w twórczości Broniewskiego, w której wiersz „Słowo o Stalinie” można określić jako wypadek przy pracy – powiedziała Barbara Tora.
Ta książka to ogrom rzetelnej pracy Mariusza Urbanka, świetna redakcja, archiwalne fotografie, tekst przeplatany fragmentami wierszy, pokazanie historii jego alkoholizmu, miłości do kobiet i Ojczyzny – uważa Maria Kantor.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.