Książki Jakuba Małeckiego „Święto ognia” i „Saturnin”, o których rozmawialiśmy w DKK „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle wywołały niemałe poruszenie i różne odczucia.
Powieści Małeckiego są silnie osadzone w poetyce realizmu magicznego małomiasteczkowej scenerii. Autor oddaje głos przegranym, skrzywdzonym, wykluczonym, czy jak w „Saturninie” – nieobecnym.
„Saturnin” (2020) to bardzo osobista opowieść o odkrywaniu rodzinnych tajemnic. Główny bohater Saturnin Markiewicz jest trzydziestoletnim singlem, pracującym w sklepie. Pewnego dnia wyrusza w podróż z Warszawy do rodzinnego Kwilna w poszukiwaniu dziadka Tadeusza, któremu zawdzięcza miłość do kulturystyki. To książka bardzo osobista i ważna dla autora.
„Opowiada historię mojej babci i jej brata, ale niejako w lustrzanym odbiciu. To życiorysy, które mogły się wydarzyć, ale się nie wydarzyły” – wyjaśnia autor w wywiadzie.
„Święto ognia” (2021) opowiada historię zmagającej się z traumą rodziny Łabendowiczów. Dorosłe obecnie kobiety Łucja (tancerka baletowa) i Anastazja (chora na porażenie mózgowe), na swój sposób oswajają stratę, a ich ojciec zmaga się ze śmiercią żony, samobójstwem własnego ojca i nałogiem. Czytelnika porusza optymizm Anastazji, specyficzne poczucie humoru i umiejętność „patrzenia na świat oczami innych ludzi”. Ciężkie treningi dają Łucji poczucie panowania nad własnym ciałem. Tancerka przygotowuje się do spektaklu „Święto ognia”, które ma jej dać wstęp do scenicznej kariery.
„Święto ognia” to pochwała zwykłości, codzienności, rutyny, która pozwala na opanowanie lęku i daje poczucie sprawczości.
Język jest sprawny, postaci dobrze skonstruowane, narracja oszczędna ale wypełniająca atrybuty opisu psychologicznego bohaterów, a także logiczna w przebiegu prowadzenia ich głosów powieściowych – dodała na zakończenie Stanisława Czernik
Obydwie powieści wywołały rozmaite odczucia, od osobistych wzruszeń po zarzut schematyzmu. Czytając książki Małeckiego należy odwołać się do własnej wrażliwości i doświadczeń.
Spotkanie odbyło się 29 sierpnia 2022 r.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.