Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Choroba ma ludzką twarz

czwartek, 04 maja 2023
Kluby: Choroba ma ludzką twarz

O książce Agnieszki Jucewicz „Czasem czuję mocniej. Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego”  rozmawialiśmy na spotkaniu DKK „Liberatorium” MBP w Jaśle.

Autorka zrobiła wywiady z osobami, które doświadczyły kryzysu psychicznego, nadając każdemu przypadkowi ludzką twarz.  

Chciałam oddać im głos, żeby swoimi słowami opowiedzieli, jak przebiegał ich kryzys psychiczny, jakie czynniki mogły się na niego złożyć, ale też – jak wyglądała ich droga wyjścia z tego kryzysu – czytamy w wywiadzie z autorką.

Ta książka była bardzo potrzebna, choć nie można mieć złudzeń, że jedna publikacja dokona zmiany w świadomości społecznej – profilaktyka i edukacja oto klucze do zmiany – powiedziała Teresa Furmanek-Wnęk.
Książkę Jucewicz można konfrontować ze znanymi przykładami filmowymi i literackimi opowiadającymi o kryzysach psychicznych, np.: „Bracia” J. Sheridana, „Batalista” A. Pereza-Reverte, „Najgorszy człowiek na świecie” M. Halber.

Psychiatria ma sporą wiedzę o przyczynach i złożoności procesów prowadzących do choroby. Leczy chorego, który w niesprzyjających warunkach usiłuje zachować swoją tożsamość, dlatego musi działać holistycznie. (…) W praktycznym stosowaniu nieraz nie uniknęła pomyłek, ale ciągły rozwój wiedzy pozwala z satysfakcją patrzeć na to ilu ludziom w kryzysie już pomogła i jak zmienia rzeczywistość społeczną, uwalniając stopniowo ludzi od przesądów i niepotrzebnego strachu – podsumowała Stanisława Czernik.

Spotkanie odbyło się 4 maja 2023 r.

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

GALERIA
Kluby: Choroba ma ludzką twarz - Zdjęcie nr 1Kluby: Choroba ma ludzką twarz - Zdjęcie nr 2
Kluby: Choroba ma ludzką twarz - Zdjęcie nr 3Kluby: Choroba ma ludzką twarz - Zdjęcie nr 4