Facebook ikonka prawy margines

Ocalała z chińskiego gułagu

,
Ocalała z chińskiego gułagu

Gulbahar Haitiwaji, Rozenn Morgat: Ocalała z chińskiego gułagu. - Warszawa, 2022.

Gulbahar to kobieta taka jak ja lub Ty. Poznajemy ją na weselu córki. Panna młoda w sukni wygląda przepięknie, tańczy i śmieje się szczęśliwa. Gulbahar jest z niej dumna, przytulona do męża czuje
radość i wdzięczność. Kilka miesięcy później leci na kilka dni do rodzinnego kraju, podpisać dokumenty w związku z wcześniejszą emeryturą. Tam zostaje aresztowana i kolejne trzy lata spędza w zamknięciu, w obozie koncentracyjnym. Rodzina traci z nią kontakt i nie wie, co się stało; dopiero po dwóch latach Gulbahar, otoczona policjantami i tłumaczami nasłuchującymi każdego słowa, mogła do nich zadzwonić i powiedzieć, że żyje.

Gulbahar jest Ujgurką, a ten naród Chińczycy planowo i systematycznie unicestwiają. Myślicie, że obozy koncentracyjne to już przeszłość, a dyskryminacja etniczna zdarza się tylko w czasie bardziej lub mniej odległych wojen? Władze chińskie po cichu dokonują ludobójstwa na Ujgurach, skrzętnie ukrywając to przed światem. Wspomnienia Gulbahar Haitiwaji to jedno z niewielu świadectw tej zbrodni. Warto przeczytać, warto wiedzieć.

Książka dostępna w Wypożyczalni dla Dorosłych