Cykle: Strachy na Lachy w Filii nr 2

wtorek, 05 września 2023
Cykle: Strachy na Lachy w Filii nr 2

Podczas wakacyjnych spotkań w Filii nr 2 dzieci wybrały się w „straszną” podróż. Droga wiodła przez bardziej lub mniej przerażające opowieści wywołujące gęsią skórkę. Spotykały na niej duchy, czarownice, wampiry, smoki i wilki oraz docierały w niezwykłe miejsca.

Dzieci podróżowały przez Transylwanię, gdzie poznały legendę o hrabim Drakuli. Aby ocieplić jego wizerunek, wykonały śmieszne maski wampirów. Z gazet wyklejały zamki, a z gazy i krochmalu stworzyły duchy, które nawiedzają zamkowe komnaty i lochy. Spotkały się z czarownicą Czesią i jej przyjaciółkami, którym podarowały nowe miotełki do podróżowania. Podążając wilczym tropem, poznawały życie i zwyczaje tych drapieżników, rozwiązywały zagadki, krzyżówki i łamigłówki.

W czasie wakacyjnej wędrówki  uczestnicy zajęć czytali opowieści o smokach, które ukryte w jaskiniach, jamach czy bagnach strzegą tajemnic i skarbów. Poznali legendę o mniej znanym smoku rzeszowskim, którego podobiznę odtwarzały z balonów i kolorowego papieru. Poprzez  udział w zabawach, grach i zajęciach plastycznych dzieci oswajały „potworki”, uczyły się pokonywać strach i zmniejszać nieprzyjemne wrażenia wywołane uczuciem lęku. Okazało się, że mali czytelnicy lubią opowieści z dreszczykiem, np. Małgorzaty Strzałkowskiej Wiersze, że aż strach!, Tomasa Valerie Czarownica Czesia, Wojciecha Ulmana Smok rzeszowski, Doroty Kassjanowicz Szelestwory i inne potwory, Anny Llenas Kolorowy potwór, Braci Grimm O wilku i siedmiu koźlątkach.

Wspólnie doszliśmy do wniosku, że to nie wstyd czegoś się bać. Dzięki temu, że się boimy, stajemy się ostrożniejsi. Wakacyjny cykl zakończyły w dobrych humorach i z uśmiechem na buziach podczas zabaw i gier na bibliotecznym tarasie.

Spotkania odbywały się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy, realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.