Festiwal: Pisarstwo porządkuje mój świat – spotkanie z Urszulą Honek

wtorek, 03 października 2023
Festiwal: Pisarstwo porządkuje mój świat – spotkanie z Urszulą Honek

Podczas XVII Jasielskiego Festiwalu Literackiego gościliśmy Urszulę Honek – młodą poetkę, docenianą przez krytyków, autorkę tomików „Sporysz”, „Zimowanie” i tomu opowiadań „Białe noce”.

Mocna, surowa, bolesna – tak można opisać prozę Urszuli Honek. Jej twórczość naznaczona jest cierpieniem. Świat literacki buduje bardzo sensualnie. W opisywanych wydarzeniach panuje atmosfera lęku, groza pustych przestrzeni i wymarłych osad. Przyroda i krajobrazy są skorelowane ze światem człowieka. Wrażenie niesamowitości potęguje naturalny język, który przynależy do bohaterów. Pisarka zwraca uwagę na śpiewność narracji i melodykę frazy, dlatego czyta swoje teksty na głos.

Chcę, aby język przypominał polifonię dźwięków – wyjaśniła.

Pokazuje historie ludzi z prowincji, często samotnych, zagubionych, z problemami. Bohaterowie, wzorowani na prawdziwych osobach, snują opowieści o sobie w formie monologów.

Ilu ludzi, tyle historii o danym człowieku – dopowiedziała.

Jedną z opisywanych miejscowości jest Kunkowa. To miejsce obarczone cierpieniem, naznaczone tragicznymi losami wojny.

Wyjazd do dużego miasta zmienił jej perspektywę i ogląd rzeczywistości. Często wraca do rodzinnej wsi, która daje wytchnienie i literacką pożywkę dla wyobraźni.

Gdy tu wracam, czuję się jak jedna z bohaterek moich książek. Pisarstwo porządkuje mój świat  – przyznała.

Spotkanie odbyło się 3 października 2023 roku.

Partnerami projektu są: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.