Facebook ikonka prawy margines

Jasielski festiwal literacki

piątek, 19 - wtorek, 30 września 2014
Jasielski festiwal literacki

W dniach 19 – 30 września 2014 r.   Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle po raz kolejny zaprasza miłośników literatury do udziału w IX  Festiwalu Poezji i Prozy.

Festiwal Poezji i Prozy jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Jaśle, prezentuje najciekawsze wydarzenia literackie w szerokim kontekście kultury współczesnej. W bieżącym roku w trakcie Festiwalu,  zaprosimy wszystkich czytających z naszego regionu do pobicia rekordu we wspólnym czytaniu! Imprezę „Czytamy Razem!”, która odbędzie sią na jasielskim Rynku, poprowadzi redaktor Małgorzata Bożek. Swój udział potwierdził również prof. dr hab. Kazimierz Ożóg, autor książki „Kokakola jest spoko”, który wygłosi krótki wykład o współczesnym języku polskim.

Każdego roku szczególnie dużym zainteresowaniem  cieszą się koncerty  piosenki poetyckiej. W tej edycji zapraszamy na koncert  wywodzącego się z Jasła zespołu Kremlowskie Kuranty, założonego przez Irka Dańko. Zachęcając do aktywnego udziału w kulturze przygotowano szereg imprez m.in. warsztaty, konkursy, spotkania autorskie, projekcje filmów adresowanych do różnych odbiorców. Dla dzieci planowane są warsztaty książki obrazkowej prowadzone przez Pawła Kulę, w czasie których powstanie książka na bazie zabaw optycznych; literackie spotkania z lubianą autorką Melanią Kapelusz oraz rodzinne poranki adaptacji filmowych „Mikołajka” i „Krainy lodu”. Gimnazjaliści wezmą udział w warsztatach językowych „Dobrze po-wiedzieć” prowadzonych przez dr Barbarę Sokołowską.

Do dorosłej publiczności adresowane są prezentacje wybitnych współczesnych twórców literatury polskiej m.in. „Ukraiński hardkor” Ziemowita Szczerka, pisarza i dziennikarza, laureata Paszportu Polityki za 2013 rok, który opowie o swoich wrażeniach z kilkakrotnych pobytów na Ukrainie; „Niezwykłe portrety” Angeliki Kuźniak, znanej reporterki, kilkakrotnej laureatki nagrody Grand Press, autorki zachwycających biografii o Papuszy i Marlenie Dietrich. Regionalnie i literacko będzie na spotkaniu ze Stanisławem Dłuskim, pochodzącym z Dębowca poetą i wykładowcą Uniwersytetu Rzeszowskiego, Mateuszem Nockiem i Sabiną Lewicką. Przy współpracy z Klubem Inicjatyw Artystycznych "Wschód" odbędzie się performance „Beatbox poezja” z udziałem Kamila Brewińskiego, Alberta Kociuby i Józka Pietkiewicza, którzy zaprezentują wiersze improwizowane muzyką. Po raz drugi zostanie zorganizowany Turniej Jednego Wiersza. Odbędzie się również projekcja kontrowersyjnego filmu „Pod Mocnym Aniołem”, wielka ekranizacja książki Jerzego Pilch pod tym samym tytułem.

Wstęp na wszystkie imprezy w ramach festiwalu jest bezpłatny. 

Partnerami IX Festiwalu Poezji i Prozy są: Jasielski Dom Kultury i Klub Inicjatyw Artystycznych „Wschód.

Patronat medialny nad Festiwalem objęły:  TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, TV Jasło, Gazeta Codzienna „Nowiny”, „Nowe Podkarpacie”, Radio Trendy oraz  portale: www.nowiny24.pl;  www.jaslo4u.pl; www.jaslonet.pl; www.terazJaslo.pl; www.wirtualnejaslo.pl; www.twojejaslo.pl; miastojaslo.pl.

Szeczgółowy harmonogram:

IX Festiwal Poezji i Prozy
19-30 września 2014

19 września, piątek

10.30  Warsztaty językowe - Dobrze po-wiedzieć! / dr Barbara Sokołowska
18.00  Peformance „Beatbox poezja” / Kamil  Brewiński, Józek Piątkiewicz, Albert Kociuba

20 września, sobota
10.00  Rodzinnie i filmowo /  „Kraina lodu” – projekcja

22 września, poniedziałek
08.00  Warsztaty językowe - Dobrze po-wiedzieć! / dr Barbara Sokołowska
17.00   II Turniej Jednego Wiersza

23 września, wtorek
09.00  Literackie spotkania dla dzieci / Melania Kapelusz
11.00  Literackie spotkania dla dzieci / Melania Kapelusz

24 września, środa
17.00  Regionalnie i literacko / Stanisław Dłuski, z udziałem Sabiny Lewickiej i Mateusza Nocka
                             
25 września, czwartek
10.00  Warsztaty książki obrazkowej - Wrażliwi na czytanie / Paweł Kula
18.00  Koncert zespołu Kremlowskie Kuranty

26 września, piątek
10.00  Warsztaty książki obrazkowej - Wrażliwi na czytanie / Paweł Kula
17.00  Wielkie ekranizacje /  „Pod Mocnym Aniołem” - projekcja

27 września, sobota
10.00 Rodzinnie i filmowo/ „Mikołajek” - projekcja

29 września, poniedziałek
17.00  Literackie spotkania/ Angelika Kuźniak - Niezwykłe portrety          
                                 
30 września, wtorek
11.00  Czytamy razem! – próba pobicia rekordu we wspólnym czytaniu/ prof. dr hab. Kazimierz Ożóg/“Polszczyzna starsza i najmłodsza”.
17.00  Literackie spotkania /  Ziemowit Szczerek – Ukraiński hardkor

Relacje:

Zobacz też:

Patronat medialny:
Partnerzy: