Jubileuszowy X Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny

21 września - 06 października 2015
Jubileuszowy  X  Jasielski  Festiwal  Literacki i Regionalny

W dniach 21września – 6 października 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbędzie się jubileuszowy X Jasielski  Festiwal  Literacki i Regionalny.

Z okazji edycji jubileuszowej planowane jest zorganizowanie szeregu działań w różnorodny sposób promujących literaturę i czytelnictwo w kontekście 650 rocznicy powstania Jasła. Program festiwalu przewiduje prezentacje współczesnych twórców literatury polskiej ze szczególnym uwzględnieniem osób związanych z naszym miastem m.in.  Piotrem Mareckim, Edwardem Lechetą, Wiesławem Setlakiem, Joanną Preisner, Remigiuszem Gogoszem oraz młodymi twórcami z jasielskiego Klubu Inicjatyw Artystycznych „Wschód”.

W ramach  Festiwalu odbędą się spotkania ze znanymi twórcami, laureatami najważniejszych polskich i zagranicznych nagród literackich m.in. Małgorzatą Szejnert, Andrzejem Stasiukiem i Romanem Honetem (spotkanie współorganizowane z Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz Fundacją PZU, w ramach projektu „Warsztaty słowa”) oraz  spotkanie z Danutą Grechutą i Jakubem Baranem, autorami książki pt. „Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty”.

Dzieci będą uczestniczyły w szeregu  kreatywnych warsztatów.  Najmłodsi czytelnicy spotkają się z jaślanką, Joanną Preisner autorką książki „Dzieciaki z krainy Niesnu. Tajemnica strażnika”. Gimnazjaliści wezmą udział w pięciodniowych warsztatach animacja-kreacja, na których powstanie film o Jaśle, gdzie przeplatać się będą legendy, ciekawe historie i losy postaci związanych z naszym  miastem. Zajęcia poprowadzi Aniela Lubieniecka, reżyserka, scenarzystka i animatorka, dyrektorka Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych Filmów Animowanych „halo-echo”.

Młodzież zainteresowana fantastyką weźmie udział w niecodziennych warsztatach, podczas których stworzy alternatywny przewodnik po Jaśle postrzeganym przez pryzmat książek J.R.R. Tolkiena. Zajęcia poprowadzi Paweł Kula - animator kultury, nauczyciel i artedukator.

Patronat medialny nad X Jasielskim Festiwalem Literackim i Regionalnym sprawują: TVP Rzeszów, TV Jasło, Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik „Nowe Podkarpacie” oraz portale: www.itvpołudnie.pl, www.nowiny24.pl, www.jaslo4u.pl, www.terazjaslo.pl, www.twojejaslo.pl, www.jaslonet.pl, www.miastojaslo.pl, www.wirtualnejaslo.pl.

Wstęp na wszystkie imprezy w ramach festiwalu jest bezpłatny.

Harmonogram X Jasielskiego  Festiwalu  Literackiego i Regionalnego:

21 września 2015,  9.00, 11.00 / Czytelnia Główna, ul. Kościuszki 47
Dzieci w Krainie Niesnu - warsztaty  literackie z Joanną Preisner

21 września 2015,  17.00 / Czytelnia Główna, ul. Kościuszki 47
Mała Księżniczka - otwarcie wystawy fotografii  Aleksandry Nguyen Van

22 – 24 września, 9.00 / Czytelnia Główna, ul. Kościuszki 47
Jasielskie śródziemie - warsztaty z Pawłem Kulą

23 września 2015, 8.00 / II Liceum Ogólnokształcące w Jaśle, ul. Floriańska 23
Najwartościowsza polska literatura współczesna - wykład dr  Anny Marchewki

24 września 2015, 17.00 / Czytelnia Główna, ul. Kościuszki 47
Marek Grechuta we wspomnieniach - spotkanie z Danutą Grechutą i Jakubem Baranem

25 września 2015,  9.00 / Zespole Szkół nr 4 w Jaśle, ul. Sokoła 6