Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Baranki, palmy, pisanki – Wielkanoc u „Michalin”

poniedziałek, 04 kwietnia 2022
Kluby: Baranki, palmy, pisanki – Wielkanoc u „Michalin”


4 kwietnia 2022 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się przedświąteczne spotkanie Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina”.

Chcąc podkreślić znaczenie wewnętrznego przygotowania każdego chrześcijanina do przeżycia radosnego świętowania Zmartwychwstania Chrystusa, Maria Słowik przeczytała swój wiersz

 

 

„Dzisiejsza Droga krzyżowa”

(…)
Byłem na wzgórzu Czaszki.
Tam moje miejsce,
Ale gdzie?
Wśród lamentujących kobiet,
Wśród żołnierzy,                                                                                                                                             
Pośród gapiów patrzących na Twoją bolesną mękę.
Muszę się odnaleźć.
(…)

Dla „Michalin” to także czas przygotowania wielkanocnych ozdób. Wśród nich pojawiły się pięknie udekorowane palmy, upamiętniające wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Nie mogło też zabraknąć misternie ozdobionych pisanek, bo przecież jajko to symbol nowego życia, odrodzenia. Panie chętnie dzieliły się opiniami na temat technik i rodzajów materiałów używanych do świątecznych ozdób.  Najważniejszy w koszyczku i na stole wielkanocnym – Baranek – symbol Zmartwychwstałego Chrystusa tym razem wykonany został z ciasta piernikowego.

Z wielką radością Klubowiczki przyjęły do swojego grona Alicję Gorczycę, rękodzielniczkę – mieszkankę Trzcinicy.

W trakcie spotkania nie zabrakło też rozmów dotyczących Uchodźców z Ukrainy i pomocy jaka jest im udzielana. Tematem wierszy Krystyny Pilch „100 białych róż” i Józefy Trznadel „Tragedia na Ukrainie” jest tocząca się w tym kraju wojna oraz ból i cierpienie ludności cywilnej dotkniętej wojenną tragedią.

Na zakończenie prezes, Teresa Macek, poinformowała o najbliższych planach działalności Klubu.