Kluby: Fakty i opinie czyli Łukasz Lamża „Trudno powiedzieć”

czwartek, 16 listopada 2023
Kluby: Fakty i opinie czyli Łukasz Lamża „Trudno powiedzieć”

Na spotkaniu DKK „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle rozmawialiśmy o książce Łukasza Lamży „Trudno powiedzieć. Co nauka mówi o rasie, chorobie, inteligencji i płci”.

Próbowałyśmy wyjaśnić dlaczego właśnie te kwestie społeczne wywołują tak gorące dyskusje i kontrowersje. Najbardziej zainteresował nas rozdział „Choroba”, w którym autor ubolewa m.in. nad tzw. medykalizacją społeczeństwa. Szczególnie trafna wydała nam się myśl  przypisywana Aldusowi Huxleyowi: „Medycyna jest dziś tak rozwinięta, że nikt już nie jest zdrowy”. Z punktu widzenia jednostki mamy strach i obawy przed manipulacją, przed żonglowaniem statystykami, przeraża moda na tzw. pseudodiagnozy.

Sądzę, że czytelnik interesujący się  tymi tematami doceni rolę takich autorów jak Łukasz Lamża, jak docenia się rolę światełka w ciemności. Jest to książka wartościowa nie tylko poznawczo, ale i społecznie – podsumowała Stanisława Czernik.

Łukasz Lamża, dziennikarz naukowy i filozof, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”, laureat wielu nagród.

Spotkanie odbyło się 16 listopada 2023.

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.