Kluby: Lektura na zimowe wieczory

czwartek, 25 stycznia 2024
Kluby: Lektura na zimowe wieczory

Osobiste kryzysy i chwile słabości dopadają każdego. Tym razem kryzys małżeński przeżywa Jacek Prystasz, bohater powieści Macieja Czujki „Droga wolna”.

Mężczyzna jest na rozdrożu, zaskoczony zdradą żony próbuje odnaleźć się w nowej dla siebie sytuacji. Los i przypadek sprawiają, że po rozstaniu z nią bohater orbituje wokół kobiet – Marii Dunaj, emerytowanej właścicielki biura matrymonialnego, i Anki, kardiolożki. Te nie do końca przypadkowe znajomości zdeterminują jego dalsze życie, wyrwą z ciągłej prokrastynacji, by spełnić skryte marzenia i zostać pisarzem:

Gdyby każdy z nas zmieniał swoje losy jedną, ostateczną decyzją, nie byłoby tak wielu ludzi chorobliwie z życia niezadowolonych (…) – czytamy w powieści.

Trzeba przyznać, że autor ma dar obserwacji ludzkich zachowań. Bohaterowie są wyraziści, pełnokrwiści, czasem przaśni, zwłaszcza wiarołomna Wioletta – żona Jacka, pełna aspiracji o mentalności podwórkowej gwiazdy. Manipuluje mężczyznami, nierzadko przy pomocy przeźroczystej halki.

To całkiem przyzwoita powieść na zimowe wieczory. Autor prezentuje swoją książkę jako debiut powieściowy, ale polecając ją do oceny czytelnika nie ukrywa leciutkiego dystansu, przymrużenia oka, a nawet trochę ironicznego uśmieszku. Nie powinien się wstydzić, bo historia, jakkolwiek z gatunku tych nieustannie międlonych w kolorowych pisemkach i magazynach dla pań, bez głębszych podtekstów, kontekstów społecznych i psychologicznych, jest w czytaniu zajmująca – powiedziała Stanisława Czernik.

Razi nieco szkolny język i nagromadzenie szczegółów, jednak kilka zabiegów było ciekawych, jak chociażby podział ludzkich typów i charakterów, przydatny w prowadzeniu biura matrymonialnego. Wciągają też niektóre sceny pełne humoru i trafnych ripost – powiedziała na zakończenie Teresa Furmanek-Wnęk.

Spotkanie DKK „Liberatorium” odbyło się 25 stycznia 2024 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.