Motywem przewodnim spotkania online Klubu Powiększania Wyobraźni (29.04.2021) były interesujące tytuły ostatnio obejrzanych filmów i przeczytanych książek.
Pandemia i zimna wiosna spowodowały, że dłużej i częściej przebywamy w domu, więc mamy więcej czasu na czytanie i oglądanie filmów. Za wart polecenia Stanisława Czernik i Teresa Furmanek-Wnęk uznały „Genialną przyjaciółkę”, włosko-amerykański serial telewizyjny, będący adaptacją powieści Eleny Ferrante, pod tym samym tytułem. To historia trwałej przyjaźni, choć niepozbawionej rywalizacji, pomiędzy Eleną a Lilą.
W opinii T. Furmanek-Wnęk wśród tytułów książek na uwagę zasługują powieści historyczne E. Cherezińskiej:
Lubię powieści Elżbiety Cherezińskiej i cenię jej lekkie pióro, jednak to „Hardą”, pełną namiętności i intryg, oceniam najwyżej. Świętosława chciała być niezależna i sama decydować o swoim życiu. Można przyrównać jej dzieje do losów współczesnej kobiety.
W Stanisławie Czernik sporo emocji obudziła „Ludowa historia Polski” Adama Leszczyńskiego, która jest próbą pokazania historii z nieco innej strony:
Powinna być podręcznikiem, ponieważ jest znakomicie udokumentowana źródłowo – pochwaliła.
Na zakończenie spotkania Krystyna Ziemba zachęciła do sięgnięcia po lekturę charyzmatycznego Osho, który w książce „Życie jako podróż: czy można znaleźć prawdziwe szczęście w codzienności?” porusza ważkie tematy ludzkiej egzystencji i daje wskazówki jak żyć. W okraszonej sentencjami, żartami i anegdotami publikacji przekonuje, jak ważne jest, by mieć umocowanie w sobie.