Kluby: O poszukiwaniu głębszego sensu

wtorek, 18 kwietnia 2023
Kluby: O poszukiwaniu głębszego sensu

We wtorek 18 kwietnia 2023 roku odbyło się pierwsze spotkanie nowego Dyskusyjnego Klubu Książki  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. W kobiecym gronie, w przerwie od pracy, opieki nad dziećmi i codziennego biegu, spotkałyśmy się, by porozmawiać o książce Irene Soli „Ja śpiewam, a góry tańczą”.

Choć powieść katalońskiej pisarki dotyka wielu trudnych spraw, przyjęłyśmy ją bardziej jako melancholijną, niż smutną. Irene Solà pisze o cierpieniu, stracie, śmierci, pokazując je jednocześnie jako nieodłączne części życia. Nie skupia się na konkretnym bohaterze czy bohaterce, oprócz nich dając przestrzeń do wypowiedzi ich przodkom lub potomkom, sąsiadom, zwierzętom, górom, grzybom, błyskawicom. Uznałyśmy, że być może to właśnie ta wielość narracji i perspektyw, niejednokrotnie zaskakująca i nieoczywista, sprawiła, że nawet najsmutniejsze fragmenty książki czyta się ze zgodą i akceptacją, bo każda osobna historia jest tylko częścią zarówno mikro jak i makrokosmosu, który ma swój głębszy, choć nie zawsze dla nas zrozumiały sens. Opowieści z pogranicza Hiszpanii i Francji stały się też kanwą do rozmowy o naszych historiach, rodzinnych wspomnieniach, „naszych” górach i przyrodzie. Będziemy je kontynuować i rozwijać przy kolejnych książkach.

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.