Facebook ikonka prawy margines

Kluby: O sztuce rozmowy, zanim wystygnie kawa

wtorek, 24 października 2023
Kluby: O sztuce rozmowy, zanim wystygnie kawa

24 października 2023 roku spotkałyśmy się na rozmowie „z oddechem” o książce Toshikazu Kawaguchi „Zanim wystygnie kawa”.

Dla wszystkich Klubowiczek lektura była przyjemna i pozytywna, dla niektórych nawet wzruszająca, przede wszystkim jednak okazała się dobrym pretekstem do refleksji nad relacjami międzyludzkimi.

W książce spotykamy czwórkę bohaterów, stałych bywalców klimatycznej kawiarni w Tokio, która oprócz starannie parzonej kawy serwuje wtajemniczonym podróż w czasie. Bohaterowie korzystają z tej możliwości, aby porozmawiać z bliskimi, z którymi dotąd nie udało się odbyć szczerej rozmowy. Mają na to czas, dopóki nie wystygnie kawa. I choć zgodnie z zasadami, podróż w czasie nie zmienia teraźniejszości, w bohaterach zmienia bardzo wiele.

„Zanim wystygnie kawa” to dla nas książka o zatrzymaniu się na dobrą i szczerą rozmowę. O czasie na zmierzenie się z tematami, które odkładamy, na wypowiedzenie słów, których nie mamy odwagi wypowiedzieć, ale też na uważne wysłuchanie rozmówcy. O zmianie perspektywy, o spojrzeniu na rzeczywistość jego oczami. I choć ostatecznie uznałyśmy, że niekoniecznie zdecydowałybyśmy się na podróż w przeszłość lub przyszłość, przyznałyśmy wszystkie, że potrzebne są małe chwile zatrzymania i rytuały pozwalające zajrzeć w głąb siebie i naszych relacji.

Dobrą okazją mogą być długie jesienne wieczory, dla niektórych być może z kolejnymi częściami książki „Zanim wystygnie kawa”. Polecamy!  

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.