Kluby: Praskie wędrówki z Mariuszem Szczygłem

piątek, 01 marca 2024
Kluby: Praskie wędrówki z Mariuszem Szczygłem

W DKK „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle rozmawialiśmy o książce Mariusza Szczygła „Osobisty przewodnik po Pradze”.

Książka to nie tylko opis zabytków, ale także bogatej kultury Czechów, ich literatury, która weszła w światowy krwioobieg. Reporter odsłania tajemnice czeskiej stolicy. Nie zabiera nas jednak główną promenadą, ale kluczy uliczkami i zaciąga w zakątki, często nieznane turystom. Możemy zobaczyć architektoniczne smaczki, nowoczesne rzeźby wpisane w staromiejski klimat. Bibliotekarzy z pewnością zainteresuje dzieło artysty Mateja Kréna w Bibliotece Miejskiej, gdzie w holu stoi słup-walec złożony z ośmiu tysięcy książek. Umieszczone u dołu i u góry lustra tworzą iluzję nieskończoności.

Autor wyraża swoją sympatię dla Pragi i jej mieszkańców niekonwencjonalnymi opisami – powiedziała Barbara Tora.

Z doświadczenia wiem, że najciekawsze są miejsca odległe od centrum – uważa Teresa Furmanek-Wnęk.

Z książki wyłania się portret samych Czechów: To naród bez zadęcia, z ogromnym poczuciem humoru i z dystansem do siebie – dodała na zakończenie Stanisława Czernik.

Ten niezwykły przewodnik napisany ze znawstwem, erudycją i literackim polotem, sprawia, że czytelnik koniecznie chce odwiedzić opisywane miejsca.

Spotkanie odbyło się 1 marca 2024 roku.

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.