Kluby: Profesor Rudolf Weigl – naukowiec i odkrywca

czwartek, 19 stycznia 2023
Kluby: Profesor Rudolf Weigl – naukowiec i odkrywca

Biografia Mariusza Urbanka „Profesor Weigl i karmiciele wszy” o wybitnym biologu wywołała żywą dyskusję w DKK „Liberatorium”  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Książka Mariusza Urbanka wtapia postać Rudolfa Weigla w ogromną machinę historii. Obraz jaki się z niej wyłania pokazuje człowieka nietuzinkowego. Wyjątkowość profesora objawiała się m.in. w niezwykłym poczuciu humoru i umiłowaniu natury.

Profesor Weigl, człowiek wielowymiarowy i pełnokrwisty w swoim człowieczeństwie, z gatunku ludzi niezłomnie wierzących w prawdę i obowiązek wynikający z honoru człowieka i naukowca, znakomicie reprezentuje ten typ patriotyzmu, bez którego każda wojna jest przegraną, bez względu na jej wynik historyczny – powiedziała Stanisława Czernik.

Imponujące są jego inne pasje i zainteresowania, jak np. fotografia czy tworzenie animacji poklatkowej – dodał Wiesław Telega.

To co zadziwia czytelnika w książce, to opisy dokładnego i skomplikowanego procesu otrzymywania szczepionki  przeciwko tyfusowi plamistemu.

Biografia posiada imponującą bibliografię, dlatego o wielkiej wartości archiwalnych źródeł i o dbałości w ich przechowywaniu opowiedziała Beata Baraś.

Autorstwo Mariusza Urbanka gwarantuje wyborną jakość książki, i tym razem nie doznamy zawodu czytając jego opowieść o profesorze Weiglu. Przyznać trzeba, że postać Rudolfa Weigla, jego życie i dokonania są wyjątkowo wdzięcznym tworzywem i jak mało kto zasługuje on na pamięć pokoleń – dodała na zakończenie Stanisława Czernik.

Spotkanie odbyło się 19 stycznia 2023 r.

Dofinansowane ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.