Kluby: Wielkanoc w kulturze i poezji

środa, 12 kwietnia 2023
Kluby: Wielkanoc w kulturze i poezji

12 kwietnia 2023 roku w Klubie Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina” rozmawialiśmy o Świętach Wielkanocnych w polskiej tradycji.

„Michaliny” podzieliły się własnymi refleksjami i przeczytały wiersze, które szczególnie pozwalają im przeżywać Wielkanoc. Poetki podejmowały tematykę Męki Pańskiej i Zmartwychwstania, co szczególnie wybrzmiało w tryptyku Marii Chochołek: „Kroczyć za Jezusem”, „Jezus umarł za nas”, „Chrystus Zmartwychwstał”.

Ach cóż to była za noc, która dla nas zmartwychwstała – mówiła Bernadeta Samborska w wierszu „Wielka Noc cudowna Noc”. Maria Słowik w tekście „Dzisiejsza Droga krzyżowa” zastanawiała się w jakim miejscu sytuuje się człowiek pochłonięty „sprawami doczesności”.

Wielkanoc zakorzeniona w polskiej kulturze jest zawsze źródłem inspiracji i refleksji.