Facebook ikonka prawy margines

Projekty: POLSKI! PO-WIEDZ TO!

niedziela, 01 września 2013
Projekty: POLSKI! PO-WIEDZ TO!

Jakim językiem mówi do nas reklama? Jakie są słowa – klucze we współczesnej sztuce? Na czym polega mówienie według zasad retoryki i pisanie zgodne ze sztuką kaligrafii? Na te i wiele innych pytań poszukamy odpowiedzi w trakcie projektu POLSKI! PO-WIEDZ TO! realizowanego jesienią przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury.

Nowa inicjatywa Biblioteki będzie kontynuacją projektu „U-MÓWMY SIĘ NA...POLSKI!” realizowanego w zeszłym roku, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców powiatu jasielskiego. Dzięki projektowi mieszkańcy regionu jasielskiego będą mogli wziąć udział w atrakcyjnych wydarzeniach edukacyjnych i kulturalnych poświęconych językowi ojczystemu, a przez to włączyć się w ogólnopolską kampanię propagującą poprawne posługiwanie się polszczyzną. Od września do listopada w Bibliotece oraz w instytucjach partnerskich projektu odbędą się m.in. gra słowna, warsztaty kaligrafii, komunikacji językowej, retoryki, przegląd recytatorski dla dzieci, wykład i dyskusje dla różnych grup odbiorców. Po raz drugi jaślanie będą mogli spróbować sił w dyktandzie „Jasielszczyzna zna polszczyznę”, a dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach osobiście, przygotowane zostaną quizy i porady językowe na stronie internetowej biblioteki www.mbp.jaslo.pl i na Facebooku.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Partnerami w realizacji projektu są: I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle, Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jaśle, Klub Seniora przy JSM w Jaśle, Klub Poetów i Twórców Ludowych „Michalina”, Klub Powiększania Wyobraźni, Klub Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle.

Patronat medialny nad projektem sprawują: Polskie Radio Rzeszów, Via Katolickie Radio Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Telewizja Jasło, oraz portale: TerazJaslo.pl, Jaslo4u.pl, Jaslonet.pl, MiastoJaslo.pl, TwojeJaslo.pl. WirtualneJaslo.pl, ITV Południe, ITV Podkarpacie.


Zobacz też:

Patronat medialny:
Partnerzy:
Dofinansowanie: